Jaka dieta na zdrowe jelita? | Activia

Jaka dieta na zdrowe jelita?

Organizm ludzki jest, w którym zachodzi szereg procesów biologicznych. Ich celem jest osiągnięcie homeostazy, czyli równowagi środowiska wewnętrznego, zapewniającej jego sprawne funkcjonowanie. Sami, nie jesteśmy w stanie wytworzyć wszystkich substancji niezbędnych dla wspomnianych wyżej procesów, dlatego część z nich musi być dostarczana z pożywieniem. Z uwagi na fakt, że jelita są miejscem, gdzie w głównej mierze odbywa się wchłanianie składników pokarmowych, zadbanie o ich optymalne działanie jest istotne w kontekście osiągnięcia odpowiedniego odżywienia organizmu. Stan naszych jelit jest ściśle uzależniony od diety, dlatego sposób żywienia odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz całego organizmu.

Jakie produkty i składniki będą wspierały zdrowie jelit?

- Błonnik pokarmowy, odpowiedzialny jest za zwiększenie perystaltyki jelit, dzięki czemu skraca się czas kontaktu śluzówki jelita z pożywieniem. Jego źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe - kasze, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, ryż brązowy, otręby oraz warzywa i owoce;

- prebiotyki, czyli składniki pokarmowe nieulegające trawieniu, stanowiące pożywkę dla mikroflory jelitowej, które dają korzystny efekt zdrowotny
Znajdziesz je w cebuli, czosnku, cykorii, karczochach, szparagach czy bananach;

- fermentowane produkty mleczne, zawierające żywe bakteriejogurtowe, które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem. Doskonałym wyborem dla wsparcia zdrowia jelit są produkty Actvia np. jogurt naturalny (również dostępny w wersji bez laktozy) czy Jogurt bez dodatku cukru o smaku brzoskwini, ananasa i banana 

Spożycie wyżej wymienionych produktów zakłada dieta śródziemnomorska, która jest nazywana jednym z najzdrowszych modeli żywieniowych. Jak sama nazwa wskazuje, taki sposób jedzenia charakteryzuje mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. W diecie dominują warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, oliwa z oliwek, niskotłuszczowe produkty mleczne oraz ryby, natomiast ogranicza się spożycie mięsa i tłustych wędlin, słodyczy i cukru, soli oraz alkoholu. 

Czego należy unikać?

Nadmierne spożywanie produktów o wysokiej zawartości soli, cukru rafinowanego, tłuszczu i białka zwierzęcego, przy jednoczesnej niskiej podaży błonnika pokarmowego, zwiększa ryzyko dysbiozy, czyli zaburzenia w składzie mikrobioty jelitowej. Niestety jest to bardzo popularny sposób żywienia w krajach zachodnich oraz rozwijających się. Dieta ta powiązana jest ze wzrostem stanu zapalnego w organizmie, zwiększeniem przepuszczalności bariery jelitowej oraz jest odpowiedzialna za rozwój bakterii gnilnych w jelitach, oraz zmniejszenie ilości korzystnej mikrobioty (m.in. bakterii z rodzaju Bifidobacterium), doprowadzając do zaburzeń w pracy jelit. Staraj się unikać wysokoprzetworzonej żywności i pamiętaj, że ważna jest zróżnicowana dieta i zdrowy styl życia.

1. Neubauer K., Poniewierka E.: Błonnik w wybranych chorobach układu pokarmowego. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2013, 3(3): 299–302.
2. Górecka, D.: Błonnik pokarmowy – korzyści zdrowotne i technologiczne. Przemysł Spożywczy, 2009, 12 (63): 16-20.
3. Gałęcka M., Basińska A.M., Bartnicka A: Znaczenie mikrobioty jelitowej w kształtowaniu zdrowia człowieka — implikacje w praktyce lekarza rodzinnego. Forum Medycyny Rodzinnej 2018, 12(2), 50–59.
4. Jeziorek M., Regulska-Ilow B.: Składniki diety i ksenobiotyki a skład mikrobioty jelitowej. Hygeia Public Health 2019, 54(3): 131-143.
5. Rinninella E. i wsp.: Food components and dietary habits: Keys for a healthy gut microbiota composition. Nutrients, 2019, 11(10): 2393.
6. Bawa S., Gajewska D., Myszkowska-Ryciak J.: Zastosowanie diety śródziemnomorskiej
w prewencji i leczeniu zespołu metabolicznego. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, 2019, 59: 345-354.

* W ofercie znajdziesz produkty stanowiące naturalne źródło jogurtowych bakterii probiotycznych (w ilości 10^8 jtk/g), które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem.

Danone Wszystkie Prawa zastrzeżone

PL