Jak zdrowe odżywianie wpływa na stan naszych jelit? | Activia

Jak zdrowe odżywianie wpływa na stan naszych jelit?

Jelita odgrywają kluczową rolę w naszym układzie pokarmowym, uczestniczą w procesach trawienia, wchłaniania składników odżywczych i oddziałują na ogólne zdrowie organizmu. Jak zadbać o stan tego narządu? To, co jemy, może mieć wpływ na poprawne funkcjonowanie jelit.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób zdrowe odżywianie wpływa na pracę jelit. Poznamy również praktyczne wskazówki, jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, do codziennej diety.

Dieta, która wspiera zdrowie jelit

Na stan jelit może pozytywnie wpływać spożywanie żywności zawierającej probiotyki, czyli żywe kultury jogurtowe, które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem1. Znajdziemy je w fermentowanych produktach takich jak jogurt, kefir czy kiszonki. 

Najnowsze zalecenia żywieniowe z 2020 roku dla polskiej populacji rekomendują dzienne spożycie 2 szklanek mleka lub przetworów mlecznych, takich jak np. jogurt. Nabiał zawiera pełnowartościowe białko oraz wapń – dwie szklanki jogurtu w 80% pokrywają dzienne zapotrzebowanie na ten minerał.

W ofercie Activii znajdują się produkty z ziarnami, jak również bez laktozy oraz produkty zawierające żywe kultury bakterii probiotycznych. Zawarte w nich probiotyki to żywe mikroorganizmy, które przyjmowane w odpowiedniej liczbie przynoszą korzyści zdrowotne, a także poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy, co jest szczególnie ważne dla osób mających trudności z jej trawieniem. Activia świetnie sprawdzi się w codziennym jadłospisie każdego, kto chce dbać o zdrowie, jednak należy pamiętać, że ważna jest zbilansowana dieta oraz zdrowy styl życia.

Więcej informacji o nich znajdziesz na stronie: https://www.activia.pl/products/. 

Badania wykazują, że równie istotne dla prawidłowego funkcjonowania jelit jest spożywanie produktów zawierających błonnik2, z uwzględnieniem niskoprzetworzonej żywności, do której możemy zaliczyć: różnorodne owoce, warzywa (warzyw należy spożywać 3 razy więcej niż owoców) czy pełnoziarniste produkty zbożowe lub rośliny strączkowe (soję, groch, soczewicę, ciecierzycę). Warto również wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze roślinne, które znajdują się m.in. w orzechach, pestkach i rybach. 

Bardzo istotne jest także picie min. 2 l wody dziennie, ponieważ pomaga ona w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych.

Wprowadzenie prawidłowych nawyków może przynieść korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Oprócz diety na stan naszych jelit wpływa również regularna aktywność fizyczna, możemy wybrać dowolny rodzaj ruchu – od spacerów po lesie, po bieganie. Trening pozytywnie wzmacnia cały organizm, jednak ważne jest, aby był on dopasowany do naszej kondycji.

Dodatkowo, na zdrowie jelit negatywnie wpływa długotrwały stres. Warto opanować techniki pozwalające na radzenie sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem, a o ile jest to możliwe – wyeliminować jak najwięcej stresogennych czynników z życia.

Źródła:
1. Mojka K.: Probiotyki, prebiotyki I synbiotyki - charakterystyka i funkcje. Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(3): 541-549.
2. Bienkiewicz M., Bator E., Bronkowska M.: Błonnik pokarmowy I jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Problemy Higieny i Epidemiologii 2015, 96(1): 57-63

* W ofercie znajdziesz produkty stanowiące naturalne źródło jogurtowych bakterii probiotycznych (w ilości 10^8 jtk/g), które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem.

Danone Wszystkie Prawa zastrzeżone

PL