Dieta lekkostrawna | Activia

Dieta lekkostrawna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Dieta lekkostrawna, znana również jako dieta łatwostrawna, jest specjalnym rodzajem diety, która z powodzeniem jest stosowana przez wiele osób w celu odciążenia przewodu pokarmowego. Jakie są zasady tej diety i kiedy jest ona stosowana? Przeanalizujmy dokładniej.

Co to jest dieta lekkostrawna?

Dieta lekkostrawna jest modyfikacją diety podstawowej, zaprojektowaną w taki sposób, aby spożywane pokarmy były łatwe do trawienia i nie obciążały przewodu pokarmowego. Powinna dostarczać odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Kluczową różnicą jest unikanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, tłustych, ciężkostrawnych oraz wzdymających, oraz odpowiedni dobór technik kulinarnych stosowanych do przygotowania potraw [1].

Dieta lekkostrawna jest dietą eliminacyjną, w związku z czym nie powinna być stosowana bez uprzedniej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Ograniczenie błonnika

Błonnik pokarmowy jest ważnym składnikiem diety, potrzebnym do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, jednak w przypadku diety lekkostrawnej wyklucza się produkty z jego dużą zawartością [1]. Włókno pokarmowe w dużych ilościach może powodować dyskomfort, zwłaszcza u osób z problemami trawiennymi. Zaleca się minimalną ilość błonnika w diecie lekkostrawnej, około 25 g na dobę na osobę [3]. Aby uczynić błonnik lepiej tolerowanym, warzywa i owoce powinny być poddawane obróbce termicznej lub rozdrobnione, obierane ze skórki i pozbawione pestek. Źródłem błonnika może być też delikatne pieczywo pszenne, graham lub drobne kasze.

Techniki kulinarne

Prawidłowe techniki kulinarne są kluczowe w diecie lekkostrawnej. Zaleca się gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez obsmażania oraz pieczenie w folii, pergaminie lub naczyniach ceramicznych. Dłuższy czas gotowania oraz rozdrabnianie i przecieranie potraw sprawiają, że stają się one łatwiej strawne. Smażenie, wędzenie i peklowanie nie jest zalecane, ponieważ te metody obróbki powodują, że potrawy mogą być ciężkostrawne.

Jogurt naturalny w diecie lekkostrawnej

Jogurt naturalny jest jednym z produktów, które mogą być spożywane przez osoby na diecie lekkostrawnej. Jest on łatwostrawny, zawiera pełnowartościowe białko oraz wapń, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. Ponadto, w jogurcie naturalnym znajdziemy również żywe kultury bakterii, które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem.

Zalety i wady diety lekkostrawnej

Dieta lekkostrawna ma wiele zalet, takich jak zmniejszenie obciążenia przewodu pokarmowego, co może być ważne dla stosujących tą dietę konsumentów . Jednak nie jest ona dietą zalecaną dla wszystkich [1]. Ze względu na rezygnację z produktów o dużej zawartości błonnika w diecie lekkostrawnej nie jest to dieta na co dzień zalecana dla osób zdrowych, które powinny spożywać m.in. produkty pełnoziarniste.

Zrozumienie zasad diety lekkostrawnej oraz odpowiednie jej stosowanie może przynieść wiele korzyści. Włączenie jogurtu naturalnego jako źródła takich składników jak żywe kultury jogurtowe i wapń, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych może dodatkowo wspierać zdrowie jelit. Należy jednak pamiętać, że dieta ta nie jest odpowiednia dla wszystkich i powinna być stosowana zgodnie z indywidualnymi zaleceniami.

* W ofercie znajdziesz produkty stanowiące naturalne źródło jogurtowych bakterii probiotycznych (w ilości 10^8 jtk/g), które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem.

Danone Wszystkie Prawa zastrzeżone

PL