Jak działa układ trawienny?

Jak działa układ trawienny?

Trawienie od A do Z

Wiedza na temat działania układu trawiennego może być... ciężka do strawienia. Ale jeśli podzielisz ją na mniejsze porcje, o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć, jak działa Twój organizm.

Początek trasy
Trawienie zaczyna się już od żucia, podczas gdy enzymy śliny zaczynają rozkładać pokarm.

Pierwszy przystanek
Żołądek. Połknięty pokarm przesuwa się w dół przełyku aż do żołądka. Mięśnie w Twoim żołądku mieszają jedzenie z kwasami i enzymami, aby je rozdrobnić.

Drugi przystanek
Dwunastnica. To ona odpowiedzialna jest za wydzielanie soków trzustkowych i kolejne etapy trawienia.

Trzeci przystanek
Jelito cienkie. Mieszanka soków trawiennych z wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego ułatwia komórkom kosmków wyściełających jelito cienkie wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Czwarty przystanek
Początek jelita grubego. Miliardy pożytecznych bakterii żyjących w okrężnicy wspomagają proces trawienia, wydobywając z jedzenia więcej energii i składników odżywczych.

Koniec trasy
Materia, która trafia do jelita grubego to niestrawione resztki pokarmu. Mikrobiota jelitowa, wytwarzając enzymy, rozkłada substancje niestrawne bądź trudno strawne dla człowieka. Z docierających do jelita grubego “resztek” odzyskiwane są potrzebne substancje
oraz następuje syntetyzacja witamin.


Źródła:
1. Egert M., de Graaf A.A., Smidt H., et al. Beyond diversity: functional microbiomics of the human colon. Trends Microbiol. 2006; 14(2): 86–91, doi: 10.1016/j.tim.2005.12.007, indexed in Pubmed: 16406528.
2. Nowak A., Libudzisz Z. Mikroorganizmy jelitowe człowieka. Standardy Medyczne–Pediatria. 2008; 5: 372–379.

* W ofercie znajdziesz produkty stanowiące naturalne źródło jogurtowych bakterii probiotycznych (w ilości 10^8 jtk/g), które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem.

Danone Wszystkie Prawa zastrzeżone

PL