Zdrowy styl życia, a jelita. Jak nasze nawyki wpływają na układ pokarmowy? | Activia

Zdrowy styl życia, a jelita. Jak nasze nawyki wpływają na układ pokarmowy?

Nasze nawyki żywieniowe, takie jak regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, picie odpowiedniej ilości wody oraz unikanie przetworzonej żywności, mają ogromne znaczenie dla zdrowia jelit. Badania naukowe potwierdzają, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy naszym stylem życia a zdrowiem. Jeśli ciekawi Cię, które nawyki wpływają na nasz układ pokarmowy, czytaj dalej!

Rola jelit w organizmie

Jelito cienkie odpowiada za wchłanianie składników odżywczych, które po przetrawieniu, są transportowane do wszystkich komórek naszego organizmu1. Jednakże, funkcje jelita cienkiego nie ograniczają się tylko do trawienia i transportu pokarmu. Jest ono również odpowiedzialne za produkcję hormonów oraz wchłanianie wody2.

Jelito grube pełni wiele istotnych funkcji, z których najbardziej znana jest kontrola ruchu mas kałowych w kierunku odbytnicy. Uczestniczy również w końcowej fazie trawienia oraz wchłaniania wody, elektrolitów i witamin produkowanych przez bakterie jelitowe3.

Co robić, aby zachować zdrowie jelit?

Ważne jest zrozumienie, jak możemy zadbać o zdrowie jelit i utrzymać ich optymalną kondycję. Od właściwej diety po regularną aktywność fizyczną i odpowiednią kontrolę stresu – odkryjmy, jakie kroki podjąć, aby zachować zdrowie jelit i czerpać z tego korzyści dla całego organizmu.

Stosuj zbilansowaną dietę

Dieta dla zdrowych jelit powinna zawierać wielonienasycone tłuszcze, a także duże ilości warzyw i owoców (zalecane jest spożywanie minimum 5 porcji dziennie). Bardzo istotny jest także błonnik, który wpływa na ukrwienie jelit i zwiększone wydzielanie soków trawiennych. Należy z kolei unikać cukrów prostych, soli i kwasów nasyconych4.

Jedz regularnie i powoli

Chociaż rodzaj spożywanego pokarmu ma duże znaczenie, to liczy się także sam sposób jedzenia. Codziennie powinniśmy zjadać 4-5 posiłków w 3-4 godzinnych odstępach, pomiędzy nimi nie należy podjadać5. W trakcie jedzenia nie śpiesz się ani nie wykonuj innych czynności. Po prostu usiądź i spokojnie zjedz.

Unikaj stresu

Chociaż krótkotrwały stres jest nam potrzebny i mobilizuje nas do działania, to jego długotrwałe działanie powoduje nieprzyjemne skutki dla zdrowia, w tym zaburzenia motoryki jelita6. Pamiętaj, aby regularnie odpoczywać i w miarę możliwości spróbuj wyeliminować stresogenne czynniki ze swojego życia.

Wypróbuj probiotyki

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które przyjmowane w odpowiedniej liczbie przynoszą korzyści zdrowotne7. Żywe kultury jogurtowe poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem8.

Pij wodę

Ludzki organizm aż w 60% składa się z wody9, nawet 2% utraty tego płynu niesie za sobą konsekwencje zdrowotne10. Woda odgrywa ważną rolę w transporcie składników odżywczych, a co za tym idzie, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Powinniśmy dbać o utrzymywanie poziomu płynów w organizmie na stałym poziomie, poprzez regularne picie wody.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Umiarkowana aktywność fizyczna także ma wpływ na zdrowie jelit. Aktywność fizyczna sprzyja zwiększeniu perystaltyki układu pokarmowego, co wspomaga proces trawienia i zapobiega zaparciom11.

1. Evers, B. Mark. "Jelito cienkie." Chirurgia Sabiston (2010): 165.
2.
Żak-Gołąb, Agnieszka, et al. "Rola flory jelitowej w patogenezie otyłości." Postępy higieny i medycyny doświadczalnej 68 (2014): 84-90.
3. Dzierżanowski, Tomasz, and Grażyna Rydzewska. "Zaparcie stolca–trudny problem leczniczy." 7 (5): 249–263
4.
 [ncez.pzh.gov.pl] “Talerz Zdrowego Żywienia”, red. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (2021).
5. [ncez.pzh.gov.pl], Mękus, Małgorzata, “Częściej nie znaczy więcej – znaczenie regularnego spożywania posiłków”, red. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (2016), dostęp 23.02.2024
6. Froch, Beata, et al. "Dynamika reakcji emocjonalnych u chorych na nieswoiste zapalenia jelit." Przegląd gastroenterologiczny 4.3 (2009).
7.
Fuller R. What is a probiotic? Biologist, 2004, 51, 232.
8.
Nowak, Adriana, K. Slizewska, and Zdzisława Libudzisz. "Probiotyki-historia i mechanizmy dzialania." Żywność Nauka Technologia Jakość 17.4 (2010): 15.
9. Sobotka L.: Podstawy żywienia klinicznego. PWL Warszawa 2004. Str. 82
10.
Idasiak-Piechocka I: Odwodnienie- patofizjologia i klinika. Forum Nefrologiczne 2021;5(1):73-78
11.
GAWDA, PIOTR, et al. "Trening zdrowia-czyli o przygotowaniu organizmu do walki z COVID-19." Polish Journal of Public Health 129.4 (2019).

* W ofercie znajdziesz produkty stanowiące naturalne źródło jogurtowych bakterii probiotycznych (w ilości 10^8 jtk/g), które poprawiają trawienie zawartej w produkcie laktozy u osób mających trudności z jej trawieniem.

Danone Wszystkie Prawa zastrzeżone

PL