You are here!!


Jak zmienić hobby w zawód

Czy masz hobby, które mogłabyś zmienić w swój zawód i w ten sposób znacząco odmienić swoje życie?

Zwykle hobby to coś, czemu poświęcamy uwagę w czasie wolnym od głównych zajęć. Nasze osobiste zainteresowania są satysfakcjonującą odskocznią od codziennej pracy. Często są też czymś, w czym jesteśmy naturalnie dobrzy – może to być fotografia, taniec, żeglarstwo, gotowanie, piesze wędrówki czy pisarstwo.

Nieważne, jakie jest Twoje hobby – zmiana pasji w zawód oznacza, że mogłabyś spędzić więcej czasu, robiąc te rzeczy, które nadają znaczenie Twojemu życiu. To może nie być łatwe, ale na pewno jest możliwe.

Gotowa? Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących tego, jak zmienić hobby w dążenie do doskonałości.

Wyznaczaj sobie jasne cele
Przeskok z przyjemności do pracy może być wyzwaniem, ale jasne cele pomogą Ci bardziej skupić się i zwiększyć wysiłki. Czy chcesz za rok być własnym szefem? Czy chcesz po pewnym czasie być liderem społeczności skupionej wokół Twojego hobby? Czy chcesz tak zainspirować ludzi, by podzielali Twoje zainteresowania? Czy chcesz być najbardziej rozpoznawanym ekspertem w swojej dziedzinie? Wyznaczenie sobie krótkofalowych i długofalowych celów pozwoli Ci zamienić aspiracje w działanie.

Bądź przygotowana na długą podróż
Kariery nie da się zbudować w jeden dzień, więc na początku będziesz musiała włożyć mnóstwo pracy, by osiągnąć to, czego pragniesz. Twoja ciężka praca i poświęcenie będą tego warte, więc pamiętaj - bąź cierpliwa i zaaangażowana. Jeśli potrzebujesz inspiracji, spójrz na pionierów, którzy podążyli za swoją pasją: http://www.activia.pl/node/1787.

Najpierw zadaj sobie trudne pytania
Naturalnie nie każde hobby sprawdza się, gdy pracujesz od 9 do 17. Upewnij się, że jesteś nastawiona na odniesienie sukcesu.  Zanim zdecydujesz się na zmianę swojej pasji w zawód, zadaj sobie najprostsze, ale oczywiste pytanie: Czy możesz i czy chciałabyś zarabiać w ten sposób?

Zaplanuj zysk...
Jeśli zdecydujesz się zarabiać na swoim hobby,  skonsultuj się z doradcą biznesowym i  wspólnie opracujcie konkretny biznesplan – nieważne, czy chodzi o mniejsze, ale wciąż dochodowe przedsięwzięcie, czy własną firmę na pełen etat.
 
...lub zmień swoje hobby w wolontariat
Nie jesteś jeszcze gotowa, by zmienić pracę, ale chcesz zmienić swoje hobby w coś bardziej profesjonalnego? Zgłoś się jako wolontariusz, by prowadzić na przykład zajęcia pozalekcyjne. Czas i doświadczenie pozwolą Ci popracować nad Twoimi umiejętnościami, dopóki nie poczujesz się odpowiednio pewna siebie, by stawić czoło większym wyzwaniom.