You are here!!


Jak pokazać swój potencjał w pracy

Dobrze radzisz sobie w pracy i ważne, żeby Twoi koledzy i klienci docenili ten fakt. Ale równie ważne jest to, aby dostrzegli w Tobie potencjał, dzięki któremu będziesz w stanie się rozwijać i osiągać jeszcze więcej. Jeśli uda Ci się zdobyć uznanie dla potencjału, który drzemie w Tobie, przekonasz się, że jego efektem jest wspinaczka w górę po szczeblach kariery, a także większy zapał do działania.

Bądź obecna

Obecność zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym to ważna rzecz - dotycząca spotkań, a także każdej rozmowy związanej z pracą. Nawet jeśli zostałaś zaproszona na spotkanie, które Cię bezpośrednio nie dotyczy, spróbuj przyjść. Sama Twoja obecność zostanie zauważona i doceniona. Niech Twoim wyzwaniem stanie się przynajmniej jeden komentarz od siebie na każdym takim spotkaniu. Nawet jeśli Twój udział ograniczy się tylko do zadawania pytań czy pochwalenia czyjegoś pomysłu, to pokażesz w ten sposób swoje zainteresowanie i zaangażowanie, a Twoi koledzy świadomie (bądź podświadomie) dostrzegą to i będą podziwiać.

Sprawdzaj, jak Ci idzie

Regularne sprawdzanie swoich (lub danego projektu) postępów jest kluczowe z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli Twój klient/kolega nie jest zadowolony z jakiegoś elementu Twojej pracy, będziesz o tym od razu wiedziała i możesz od razu zareagować, zanim ta kwestia stanie się problemem. Z drugiej strony, jeśli praca idzie dobrze, to Twoje pytanie przypomni mu o tym, jak działasz sprawnie i z sukcesem.

Bądź pozytywna

Czasem łatwiej powiedzieć, a trudniej zrobić, ale entuzjastyczne podejście „Dam radę!” sprawi, że Twoi koledzy będą lubili z Tobą pracować, a także będzie miało pozytywny wpływ na Twój nastrój.

Pokaż swoje umiejętności przywódcze

„Musisz zdać sobie sprawę z prostego faktu: bycie liderem nigdy nie opiera się na technologii - zawsze chodzi o ludzi” (Bob Burg). Istotnie, bycie przywódcą opiera się na zarządzaniu ludźmi. Pokaż swoje umiejętności dyplomatyczne i doradcze, biorąc pod swoje skrzydła młodszych stażem kolegów. Jako ich mentorka zdobędziesz ich szacunek, a inni Twoi koledzy na pewno dostrzegą Twoje starania i naturalne umiejętności liderskie.

Bądź graczem zespołowym

Bycie liderem jest ważne, gdy chodzi o pokazanie w pracy pełni swojego potencjału. Jednak tak samo ważne jest pokazanie, jak dobrze umiesz współpracować z innymi pracownikami. Słuchaj opinii innych i unikaj przesadnie negatywnej krytyki. Jeśli to tylko możliwe, pogratuluj członkom Twojego zespołu wspólnych sukcesów, a oni z pewnością to zapamiętają.

Bądź kreatywna

Jesteś naturalnie wnikliwą i kreatywną osobą, więc upewnij się, że Twoi koledzy to dostrzegają! Postrzegaj każdy problem jako szansę użycia swoich umiejętności i znalezienia rozwiązania, zanim ktokolwiek inny będzie w stanie to zrobić. Czasem trzeba myśleć nieszablonowo, a Twoje kreatywne podejście do rozwiązywania problemów będzie pozytywnie postrzegane. Możesz także przełożyć swoją kreatywność na różne sugestie: jak poprawić przepływ pracy (workflow), jak pracować lepiej lub usprawnić jakiś proces. Jeśli poświęcisz swój czas na ułatwienie i usprawnienie pracy wszystkich, to Twoi koledzy docenią potencjał Twojej kreatywności.