You are here!!


Jak najlepiej wykorzystać swoją kreatywność

Bycie kreatywną jest bardzo użyteczne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym - pozwala Ci myśleć nieszablonowo, znajdować rozwiązania nierozwiązywalnych problemów i zawrzeć dozę oryginalności we wszystkim, co robisz. Oto kilka sugestii, jak naprawdę wykorzystać swoją kreatywność zarówno w pracy, jak i domu.

Kreatywność w pracy

Tym, co różni kreatywność od wyobraźni, jest działanie, które idzie za pomysłami - a na to nie ma lepszego miejsca niż praca. To tam Twoi koledzy i klienci skorzystają najlepiej z Twojej kreatywności i będą umieli ją docenić.

Zadbaj o otoczenie pracy, które sprzyja Twojej kreatywności. Co to oznacza? Dużo światła i wygoda sprawią, że zaczniesz wręcz tryskać kreatywnością. Rób krótkie, regularne przerwy, by zachować świeży umysł, i pozwól pomysłom przyjść do Ciebie w sposób naturalny.

Jeśli zbliża się ostateczny termin oddania jakiegoś projektu, ustaw alarm, a potem zdejmij zegarek, odłóż telefon i powiedz kolegom, że potrzebujesz trochę czasu dla siebie. Gdy nie widzisz upływających sekund i nikt nie zagląda Ci przez ramię, Twój umysł może się odprężyć i dać pole wyobraźni.

Kreatywność w czasie wolnym

Czas wolny to moment, w którym naprawdę możesz dać się ponieść kreatywnym myślom bez skupiania się na zadaniach związanych z pracą. Gdy masz chwilę wolnego czasu, to sięgnij do swojej studni pomysłów i zrób listę dziesięciu najlepszych pomysłów na tę chwilę. Te pomysły mogą być powiązane z czymkolwiek - zaczynając od sposobów na to, jak uczcić urodziny najlepszej przyjaciółki, a kończąc na różnych możliwościach wykorzystania spinacza (jest to test wykorzystywany podczas badań sprawdzających kreatywność). Pomyśl o tym jak o rozgrzewce dla Twojej wyobraźni!

Nowe hobby to świetna metoda na wykrzesanie jak najwięcej z Twojej kreatywności. Dopiero gdy stajemy przed nowymi i podniecającymi sytuacjami, nasze umysły działają na pełnych obrotach. Możesz udać się na zajęcia z fotografii, nauczyć się grać na jakimś instrumencie albo spróbować przygotować trudne danie.

Jeśli mówimy o stawianiu sobie wyzwań, to upewnij się, że nie popadasz w rutynę w czasie wolnym i stawiaj sobie kreatywne, pobudzające wyobraźnię wyzwania. Czy umiesz ugotować pyszny obiad z pięciu składników? Czy umiesz narysować każdą osobę, którą widziałaś dziś w metrze? Jeśli musiałabyś opisać każdego z członków swojej rodziny jednym słowem - jakie by to były słowa? Takie zadania oparte na pewnych ograniczeniach zmuszają umysł do tego, by się skupił, pamiętał, myślał i wyobrażał sobie.

Jeśli chcesz, by Twój umysł był na pełnych obrotach, jeśli chodzi o kreatywność, to upewnij się, że dajesz ciału odpowiednio dużo snu. Za mało snu sprawi, że będziesz się źle czuła rano i trudno będzie Ci się skupić - a to przeszkadza, gdy mówimy o wyobraźni! Odpowiednio długi sen i picie dużej ilości płynów to niezbędne składniki przepisu na kreatywny umysł - zarówno w biurze, jak i poza nim.

Czujesz się zainspirowana? Bądź kreatywna!