You are here!!


Jak muzyka wpływa na Twoje ciało i ducha

Klasyka, jazz, electro czy rock - muzyka może mieć na nas pozytywny wpływ. Zależnie od utworu może być uspokajająca lub stymulująca. Znane jest powiedzenie: „Muzyka łagodzi obyczaje”. I są dowody na to, że muzyka wpływa na poczucie wewnętrzej harmonii. Ucisza, gdy jesteśmy przytłoczone codziennym nawałem zdarzeń, pomaga rozładować napięcie i pozbyć się stresu. Powolne tempo ma pozytywny wpływ na bicie naszego serce i uspokaja nasz oddech. Czy po intensywnym dniu pracy, gdy jesteś maksymalnie zanurzona w dokumenty i relacje, może być coś lepszego niż relaks przy muzyce? Możesz zacząć jej słuchać już w drodze do domu czy choć przez kilka minut, gdy siedzisz już we własnym pokoju. Cała rodzina może skorzystać ze słuchania muzyki, jeśli włączy się ją w salonie.

Muzyka poprawia Twój nastrój

Muzyka może odgonić zły nastrój lub podnieść Cię na duchu, gdy poczujesz się gorzej. Przyjemność, jaką odczuwamy podczas słuchania muzyki, powoduje w mózgu zwiększenie produkcji dopaminy, nazywanej hormonem szczęścia. W ten sposób mózg reguluje negatywne emocje i czyni nas szczęśliwszymi. Jeśli Twoje nastoletnie dziecko twierdzi, że muzyka R&B sprawia, że czuje się ono królem świata, to jest to prawda. Muzyka, szczególnie niskie dźwięki, powoduje wrażenie mocy i wpływa na wzmocnienie wiary w siebie. Słuchanie muzyki podczas biegania może sprawić, że zapomnisz o bólu mięśni, podwoisz wysiłek i poczujesz się, jakbyś latała.

Muzyka poprawia Twoją efektywność

Nieważne jaki - rytm to świetny środek pobudzający, który może dać Ci energię i odwagę do tego, by zmierzyć się z konkretnym zadaniem. Piękna melodia - w utworze instrumentalnym, bo wokale mogą być dekoncentrujące - to doskonałe narzędzie pomagające w lepszej koncentracji. Niektórzy lubią słuchać electro-jazzu, a inni muzyki klasycznej. Słuchanie muzyki w pracy to dobry sposób, by odciągnąć się od rzeczy niepotrzebnie przyciągających uwagę, takie jak e-maile, Facebook czy toczące się obok Ciebie rozmowy. Możesz się wtedy lepiej skupić, zająć się swoim zadaniem i ogólnie działać efektywniej.