You are here!!


5 sposobów na najlepsze wykorzystanie 10-minutowej przerwy w pracy

Wstań od klawiatury i zrób sobie przerwę! Wystarczy, że dasz sobie tylko 10 minut, a zobaczysz, że po powrocie będziesz miała więcej energii, a praca pójdzie dużo sprawniej. Więc wyłącz monitor, wycisz telefon i sprawdź nasze pomysły na skuteczną 10-minutową przerwę.

Automasaż

Automasaż może nie tylko pomóc zmęczonym i bolącym mięśniom, ale może też odnowić pokłady motywacji i energii. Czujesz ból pleców od długiego siedzenia przy komputerze? Wykonaj kołowe ruchy po kręgosłupie, używając kostek ściśniętej dłoni, tak wysoko, jak potrafisz, a potem obejmij się rękami i przytul sama siebie, by rozciągnąć górne mięśnie pleców. Jeśli masz w swojej torbie piłeczkę tenisową, to zdejmij buty i poturlaj piłeczkę stopą, jednocześnie ją naciskając - to świetny masaż stóp. Masaż dłoni z użyciem kremu nawilżającego pomoże Ci z kolei odmłodzić i nawilżyć zmęczone dłonie.

Dodaj sobie energii, jedząc zdrową przekąskę

Doładuj baterie kawałkiem owocu lub garścią niesolonych orzechów. Nie zapomnij o piciu wody - to pomoże Ci być aktywną i zmotywowaną przez cały dzień pracy. Cokolwiek będziesz jeść lub pić, nie rób tego podczas pracy. Poświęć kilka minut, by cieszyć się przekąską lub napojem, a docenisz je jeszcze bardziej.

Pobudź swój umysł

Jeśli czujesz, że Twoja uwaga skupia się na czymś innym, niż powinna, to znaczy, że czas na 10-minutową przerwę od pracy. Szybkie ćwiczenia odprężające świetnie pobudzają mózg do działania i ułatwiają utrzymanie uwagi w skupieniu. Spróbuj rozwiązać sudoku w dziesięć minut, policzyć, ile kilometrów przebiegłaś w tym tygodniu, czy nawet napisać haiku! Krótkie, intensywne aktywności umysłowe, które zmuszają umysł do skupienia, są świetnym ćwiczeniem dla mózgu i poprawy pamięci. W internecie jest mnóstwo stron z takimi ćwiczeniami, ale idealnym rozwiązaniem będzie trzymanie się w tym czasie z daleka od komputera.

Odejdź od komputera

Oczy mogą być przemęczone, czerwone i opuchnięte od ciągłego wpatrywania się w ekran, więc zrób sobie przerwę i odejdź od komputera. W tym czasie skup się na myślach niezwiązanych z pracą lub załatw jakąś sprawę.

Medytuj z muzyką

Włącz uspokajającą muzykę i wykorzystaj swoją przerwę na medytację. Zacznij od długich, głębokich oddechów - wdech przez nos i wydech przez usta - co od razu Cię uspokoi i pozwoli Twojemu umysłowi odpłynąć. Jeśli wybierzesz utwór, który trwa 10 minut, nie będziesz musiała przejmować się tym, że stracisz poczucie czasu. Gdy muzyka ucichnie, to znak, że czas wracać do pracy! Jeśli nie przepadasz za medytacją albo martwisz, że przez przypadek zaśniesz, wybierz jedną ze swoich ulubionych wesołych piosenek. Postukaj palcami, potrząśnij ramionami, poczuj tę energię...

Pomysły na to, jak zapełnić 10-minutową przerwę w pracy, sprawią, że będziesz spokojna, zmotywowana i gotowa pracować dalej!