You are here!!


Jak joga może pomóc Ci znaleźć wewnętrzną równowagę

Wielu kobietom, które muszą zajmować się jednocześnie karierą zawodową, rodziną i życiem osobistym, joga może wydawać się niepotrzebna - uznają ją za stratę czasu lub za coś, co jest za bardzo New Age. Inne mogą być sceptyczne, gdy chodzi o podstawę ćwiczenia jogi, czyli przemieszczanie się z jednej trudnej pozycji do następnej - zwłaszcza, gdy niektóre wymagają wręcz cyrkowej równowagi.

Joga to nie tylko gimnastyka, to starożytna praktyka z Indii, która wpływa zarówno na umysł, jak i ciało. Nieważne, czy joga, którą ćwiczysz, jest delikatna jak Hatha, czy bardziej żywiołowa jak Ashtanga - plusy regularnego ćwiczenia są znane od wielu dekad: wyrzeźbione ciało, zwiększona gibkość i silniejsze mięśnie.

Joga to też wzmocnienie powiązań pomiędzy umysłem a ciałem lub po prostu pozwolenie sobie na chwilę zapomnienia. Kiedy ostatni raz zdołałaś oczyścić swój umysł?

Nie ma nic bardziej uspokajającego niż siedzenie w pozycji lotosu - ze skrzyżowanymi nogami - i ciche koncentrowanie się na oddechu, na wdechach i wydechach. Nawet bardziej dynamiczne pozycje sprawią, że poczujesz się bardziej skupiona na swoim ciele. Uczucie zjednoczenia i harmonii bierze się z ruchu i praktyki łączenia ruchów w sekwencje.

„Zawsze zachęcam ludzi do tego, by eksplorowali swoje ciała: zginali kolana, machali rękami, ruszali biodrami od lewej do prawej strony. To sposób uczenia się poprawnej postawy przez skupianie się na własnych odczuciach” - wyjaśnia Hermine Prunier, instruktor jogi z Paryża.

Nie chodzi o to, by ćwiczyć z pełną intensywnością, ale by wykonywać każdy z ruchów z jak największą jego świadomością. Pozycja Shavasana - leżenie na plecach i pełne odprężenie ciała oraz oczyszczenie umysłu - może nawet sprawić, że Twój sen będzie głębszy. To ćwiczenie pomaga się naprawdę odprężyć, walczyć ze stresem i bezsennością. Gdy pozbędziesz się stresu, zarówno fizycznego jak i mentalnego, przekonasz się, że możesz w pełni cieszyć się ważnymi chwilami w życiu, szczególnie tymi spędzanymi z ludźmi, których kochasz.