You are here!!


5 pionierek w dziedzinie wynalazków, które zmieniły świat?

Genialne wynalazki i odkrycia w zakresie nauki, zdrowia, technologii, przemysłu itp.mają wpływ na funkcjonowanie całego świata - sprawiają, że współczesne życie staje się wygodniejsze, a relacje międzyludzkie można łatwiej pielęgnować.

Historia dowodzi że innowacja nie zawsze jest prosta. Weźmy na przykład Thomasa Edisona,  który potrzebował tysiąca prób, by do perfekcji udoskonalić projekt swojej żarówki. Takie poświęcenie i wytrwałość wobec pojedynczego zadania powoduje, że każdy krok jest tym bardziej imponujący.

Oczywiście Edison jest znany wszystkim, ale czy znasz sławne kobiety, które opracowały oprogramowanie komputerowe lub wynalazły tratwę ratunkową?

Te utalentowane kobiety wyszły naprzeciw nie tylko swoim aspiracjom - one wyszły naprzeciw całemu światu. Poznajcie piątkę najwspanialszych pionioerek w dziedzinie wynalazków w historii:
 
Maria Beasley, tratwa ratunkowa (1847-1904)  
Urodzona w Filadelfii, przedsiębiorczyni, najbardziej znana jest z wynalezienia w 1882 r. tratwy ratunkowej – odmiennej od typowych tratw z drewna czy bambusa, typowych w latach 70. XIX wieku. Dzięki Beasley podróże morskie stały się dużo bezpieczniejsze – jej tratwę ratunkową można było rozłożyć dużo szybciej i łatwiej, była też wyposażona w barierki.

Dr. Grace Hopper, łatwy w obsłudze program komputerowy (1906-1992)
Kontradmirał amerykańskiej marynarki wojennej oraz informatyk. Pracowała nad językami programowania, przetwarzaniem danych, rozwojem oprogramowania – torując drogę współczesnemu, prostemu w użyciu komputerowi. Dzięki życiowemu poświęceniu, niezliczonym godzinom spędzonym w słynnych laboratoriach Cruft na Uniwersytecie Harvarda i pracą nad komputerami z serii Mark, dr. Hopper zdobyła przezwisko „wspaniała Grace” („Amazing Grace”) i 40 honorowych doktoratów na uniwersytetach na całym świecie.

Hedy Lamarr, technologia bezprzewodowa (1913-2000)
Zawsze, gdy podłączasz się do Wi-Fi, używasz technologii opracowanej przez Lamarr - znanej w Hollywood gwieździe filmowej i wynalazczyni oraz jej powiernika i kompozytora, George’a Antheila. W 1942 r. opracowali i opatentowali system sekretnej komunikacji, który był technologicznym prekursorem wielu używanych do dziś technologii bezprzewodowych, m.in. Bluetooth i GPS.

Stephanie Kwolek, kevlar (1923-2014)
W 1965 r. ta „silniejsza od stali” chemiczka wynalazła kevlar – materiał pięć razy silniejszy od stali, którego używa się w kamizelkach kuloodpornych. To lekkie włókno pomogło ocalić tysiące ludzi, używa się go także w setkach przedmiotów codziennego użytku - od hełmów i sprzętu turystycznego, po telefon i samoloty. Kevlar nie jest jedynym wynalazkiem Stephanie Kwolek. Zdobyła ona ponad 15 amerykańskich patentów.

Dr. Shirley Jackson, technologia telekomunikacyjna (ur. 1946)
Jej rewolucyjne badania w dziedzinach technologii komunikacyjnych oraz fizyki stworzyły podstawy dla innych wynalazków, takich jak kable światłowodowe, przenośny faks, telefon z tonowym wybieraniem numeru i wiele innych. Jackson była także pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła stopień naukowy doktora, przyznany przez Instytut Technologiczny w Massachusetts.

I wiele, wiele innych...
Historia pełna jest także innych przykładów wspaniałych, inspirujących kobiet, które pozostając wierne swoim aspiracjom dokonały wielkiego kroku naprzód w swoich dziedzinach. Czego możesz się od nich nauczyć? Tego, że Ty też możesz osiągnąć swoje cele przy odpowiednim zaangażowaniu i poświęceniu. Nieważne, jakie one są.